الگوریتم های گوگل – هر سئو کاری باید بداند

الگوریتم های گوگل – هر سئو کاری باید بداند
در این پست می‌خوانید:

الگوریتم های گوگل

حتماً تا به حال اسم الگوریتم‌های گوگل به گوشتان خورده! الگوریتم پاندا، پنگوئن، مرغ‌ مگس‌خوار، ‌رنک‌‌برین، کبوتر، الگوریتم دزدان دریایی. اگر می‌خواهید سایت شما جزء پیشنهادهای اول گوگل به کاربران باشد، حتماً این مطلب را تا انتها بخوانید تا با شناخت ویژگی‌های شخصیتی الگوریتم‌ها به شناخت غول گوگل، نزدیک‌تر شوید و پاسخ سوالِ منظور از الگوریتم های گوگل چیست؟ را متوجه شویم.

صاحبان وب سایت که دوست دارند وب سایتشان در جایگاه یا اصطلاحاً لینک اول موتورهای جستجو قرار بگیرد. همیشه به دنبال راه هایی برای این هستند که عملی را انجام دهند وب سایتشان به لحاظ فنی قابل فهم برای موتورهای جستجو باشد و با منطق های گوگل هم راستا باشد. البته این کار کاملا فنی و تخصصی است. موتورهای جستجوگر برای شناخت و درجه بندی وب سایت ها الگوریتم های متنوعی دارند که اگر صاحب یک وبسایت هستید لازم است که الگوریتم های گوگل را بشناسید، مخصوصاً افرادی که در زمینه سئو فعالیت می کنند باید با این الگوریتم ها آشنایی کامل داشته باشند.

گوگل و رابطه آن با سئو

شرکت گوگل، به عنوان یکی از برترین شرکت های موتور جستجو که تمام تمرکز آن بر روی کاربرانی که از این مرورگر استفاده می کنند و رسیدن هرچه سریعتر آن ها به نتیجه جستجوی مد نظرشان است . پس باید شرایطی را ایجاد کند که کاربرانی که از این موتور جستجو استفاده می کنند در کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خود برسند. حالا سئو چیست؟ به کلیه تکنیک ها و روش هایی که در داخل و خارج از وب سایت انجام می شود که باعث میشه جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو بهبود پیدا کند سئو (SEO) گفته می شود.

همواره وب سایت های بسیاری هستند که برای دستیابی به رتبه های برتر و آوردن کلمات کلیدی خود به صفحه اول گوگل و بهینه سازی سایت، از روش های نادرستی که به سئو کلاه سیاه معروف است، استفاده می کنند ولی الگوریتم های گوگل که توسط تیم برنامه نویسی شرکت گوگل به روز رسانی می شوند این وظیفه را بر عهده دارند که جلوی این کارهای غیر اخلاقی را بگیرند و وبسایت هایی که از این روش استفاده میکنند را تنبیه میکنند و سایت شان پنالت می شود.

تغییرات الگوریتم های گوگل

همان طور که جهان درحال تغيير است و روز به روز بر اين تغييرات افزوده مي شود، روش‌های سئوی سایت هم دائماً در حال تغییرند؛ به همین دلیل است که سئو سایت در سال ۲۰۲۳، با سئو سایت در سال ۲۰۱۲ بسیار متفاوت است و همه این‌ها به خاطر این است که گوگل و همه موتورهای جستجو ، الگوریتم‌ هایشان را دائماً آپدیت یا بروزرسانی می‌کنند تا بتوانند بهترین نتیجه جست و جو را مطابق خواست و نیاز کاربران ارائه دهند.

در همین زمان گوگل علاوه بر بروزرسانی الگوریتم‌های قدیمی، الگوریتم ‌های جدیدی را نیز معرفی کرده است که هر کدام وظایف مشخصی بر عهده دارند. برای مثال در جدیدترین اقدام ، گوگل الگوریتم Page experience را معرفی کرده است و قرار است در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود. این الگوریتم به تجربه کاربران سایت شما مربوط می‌شود؛ اینکه آیا این تجربه برای آن‌ها خوشایند بوده یا نه.

الگوریتم چیست؟

شاید تا به حال واژه الگوریتم به گوشتان خورده باشد؛ واژه الگوریتم بیشتر در مباحث ریاضی و برنامه نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال الگوریتم‌ها در اکثر کارهایی که ما انجام می‌دهیم هم حضور دارند. شاید اگر با تعریف الگوریتم آشنا شوید حضور الگوریتم را در زندگی خود بیشتر حس کنید. الگوریتم فهرستی از دستورات و قوانین است که یک کامپیوتر برای اجرا و تکمیل یک وظیفه باید انجام دهد.

منظور از الگوریتم های گوگل چیست؟

الگوریتم ‌های گوگل سیستم ‌های پیچیده‌ای هستند که به گوگل در پیدا کردن و رتبه‌بندی مرتبط‌ترین صفحات برای عبارت جستجو شده کمک می‌کنند. در واقع کل سیستم رتبه‌بندی سایت ها در گوگل، از چند الگوریتم ساخته شده که هر کدام، چند فاکتور مختلف درون یا برون صفحه وب سایت را در نظر می‌گیرند.

مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل که هر سئو کاری باید بداند (باغ وحش مجازی گوگل)

به طور کلی بروزرسانی های گوگل به دو دسته بروزرسانی  های بزرگ و بروزرسانی های کوچک تقسیم می‌شوند. این به‌روزرسانی‌های کوچک گاهاً چند بار در روز هم رخ می‌دهند، اما اثر آن‌ها به اندازه‌ای نیست که ما متوجه تغییر خاصی شویم. از طرف دیگر الگوریتم‌ های بزرگ موتور جستجوی گوگل به صورت سالانه رخ می‌دهد و به قدری سر و صدا می‌کند که حتی گوگل هم آپدیت جدید را تأیید و نامی را برای آن انتخاب می‌کند.

از آنجا که اکثر اسامی الگوریتم‌های ابتدایی گوگل از روی حیوانات گرفته شده بودند بسیاری آن را باغ وحش مجازی گوگل نامیدند.

مهم ترین الگوریتم های گوگل
مهم ترین الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل و جریمه های آن

بسیاری از الگوریتم هایی که از سمت گوگل معرفی می شوند تاثیر مستقیمی روی وضعیت ترافیک وبسایت شما دارند. (منظور از ترافیک، تعداد بازدیدکنندگانی است که به وب‌سایت سر می‌زنند و از آن بازدید می‌کنند.) البته نمی‌توان به قطعیت گفت که تمام این الگوریتم‌ها به طور مستقیم با سئوی وب سایت شما در ارتباطند. اما بهتر است به عنوان یک متخصص سئو، همواره از بروزرسانی های جدیدِ الگوریتم‌ های گوگل باخبر باشید. در ادامه فهرست الگوریتم‌های گوگل را با هم می‌بینیم و درباره بعضی از آنها توضیحاتی را خواهیم خواند.

 • سندباکس گوگل
 • الگوریتم پاندا
 • الگوریتم تازگی محتوا
 • الگوریتم ونیز
 • الگوریتم دزد دریایی
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم موبایل گدون
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم موش کور
 • الگوریتم رقص گوگل
 • الگوریتم موبایل فرست ایندکس
 • الگوریتم Payday Loan
 • الگوریتم مدیک یا طبی
 • الگوریتم برت
 • الگوریتم MUM

قبل از اینکه به سراغ بررسی الگوریتم‌های گوگل برویم بد نیست نکته‌ای را بدانید. بسیاری از متخصصان سئو زمانی که می‌بینند ترافیک وب سایت به طرز غیرقابل پیش بینی کننده‌ای کم شده است، اول از همه به سراغ مسائلی چون اسپم بودن، بررسی بک لینک‌ ها یا سئوی داخلی وبسایت می‌روند. در حالی که یکی از مواردی که ممکن است در نظر نگیرند بروزرسانی هایی است که گوگل برای الگوریتم‌های سئوی خود می‌دهد. بعد از خواندن این مقاله که توسط وبسایت ویرآموز منتشر شده، به اهمیت این مسئله پی می‌برید و متوجه می‌شوید که الگوریتم‌های گوگل یکی از مواردی است که باید به طور مداوم بررسی شود.

لیست کامل الگوریتم های گوگل از ابتدا تا به امروز

۱- سندباکس گوگل (Google Sandbox)

اگر وبسایت شما تازه راه اندازی شده باشد ممکن است در سندباکس گوگل قرار بگیرید. حالا سندباکس گوگل چه کاری انجام میده؟ هدف اصلی گوگل سندباکس این است که جلوی گرفتن رتبه مناسب صفحات شما را در همان ابتدای کار که صفحات ایندکس میشوند بگیرد. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که ممکن است محتوای صفحات شما به اندازه دیگر صفحات موجود در SERP مناسب و مرتبط نباشد و این که ممکن است اسپم باشد.

در نتیجه مدتی آن را در سندباکس قرار میدهد تا از صحت آن اطمینان حاصل کند. دوستانی که نمیدونند SERP چیه؟ باید خدمتتون عرض کنم، SERP مخفف عبارات (Search Engine Result Page) است. صفحه نتایج موتور جستجو پاسخ گوگل به جستجوی کاربر است. (البته این ویژگی سندباکس گوگل هیچ‌گاه به صورت رسمی تایید نشده است اما بسیاری از متخصصان سئو بر این باورند که این الگوریتم وجود دارد و بر روی نتایج رتبه‌بندی تاثیرش را می‌گذارد.)

الگوریتم سندباکس گوگل
الگوریتم سندباکس گوگل

۲- الگوریتم پاندا گوگل (Panda Algorithm)

الگوریتم پاندا در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد. هر چند گوگل سال‌ها قبل از آن نیز به ارائه خدمات مشغول بود، اما پاندا اولین الگوریتمی بود که در دنیای مدرن سئو به صورت رسمی معرفی شد. این الگوریتم در سال ۲۰۱۶ به الگوریتم هسته گوگل پیوست و در نتیجه دائماً در حال فعالیت و بررسی سایت ‌هاست. هدف از این الگوریتم پایین آوردن رتبه سایت هایی است که محتوای بی‌کیفیت دارند.

منظور از محتوای بی کیفیت چیه؟ یعنی محتوا رو از جایی کپی کردند و در سایت خودشون گذاشتند، از لینک های غیرطبیعی استفاده کنند، همینطور بازخورد کاربران چه در بخش دیدگاه ها و چه در بخش های دیگر سایت برای اون محتوا پایین باشد و سایر مواردی که بی کیفیت بودن محتوا را از لحاط گوگل شامل می شود. به طور کلی تمام الگوریتم های گوگل در تلاش هستند که وب‌سایت‌ های اسپم و دارای محتوای بی‌کیفیت را شناسایی و از نتایج حذف کنند تا نتایج جستجوی گوگل هرچه بیشتر کارآمد شود.

بیشترین مواردی که می‌تواند به عنوان پنالتی از طریق این الگوریتم اعلام شود محتوای تکراری یا سرقت ادبی است؛ سعی کنید از محتواهای منحصربه‌فرد و اورجینال استفاده کنید. حالا منظور از پنالتی چیه؟ وقتی  سایتی می‌سازید و دوست دارید سایتتان در گوگل دیده شود باید از قوانین گوگل پیروی کنید. اگر مدیران سایت‌ها قوانین بازی گوگل را رعایت نکنند و بخواهند با سئو کلاه سیاه و دور زدن قوانین به نوعی کلاه سر گوگل بگذارند ، گوگل آن‌ها را جریمه می‌کند و سایت آن ها پنالتی می شود و این که چه جریمه‌‌ای در انتظار سایت خاطی باشد بستگی به نوع خطا و شدت آن دارد.

الگوریتم پاندا گوگل
الگوریتم پاندا گوگل

بررسی کپی بودن محتوای وب سایت

برای بررسی اینکه آیا محتوای صفحاتی از وبسایت شما ممکن است از محتوای سایت‌ های دیگری کپی شده باشد ، می‌توانید از ابزار سایت لاینر استفاده کنید. همین طور سایت  Duplichecker، یکی از سایت های قوی در بررسی محتوای کپی محسوب میشود. در واقع، این سایت امکان ارزیابی محتوای ۱۰۰۰ كلمه ای را برای کاربر فراهم می کند. تشخیص کپی بودن متن در گوگل، به نسبت سایت DupliChecker بسیار ضعیف تر است، تمرکز الگوریتم پاندا بیشتر بر فاکتورهای درون صفحه (on-page) است و تطابق عبارت سرچ شده توسط کاربران را با موضوع کلی صفحه می‌سنجد. این الگوریتمِ گوگل به دو مسئله بسیار حساس است و با آن‌ها برخورد می‌کند:

 1. سایت‌هایی که فقط با هدف لینک دهی به سایت‌ های دیگر به وجود آمده‌اند (Affiliate sites)
 2. سایت‌هایی با محتوای بسیار کوتاه و بی کیفیت

الگوریتم پاندا همچنین محتواهای کم حجم را شناسایی می کند. بهتر است اگر فکر می‌کنید صفحه محتوای کم حجمی دارد چه از لحاظ تعداد کلمات و چه از لحاظ لینک‌هایی که از آن به خارج داده شده است، آن را اصلاح یا حذف نمایید. معمولاً حداقل محتوای یک پست وبلاگ ۱۲۰۰ کلمه و برای صفحات مادر یا لندینگ پیج ۱۸۰۰ کلمه به بالا می باشد. همین طور زمانی که پست جدیدی در وبلاگ تان منتشر می کنید ، محتوای آن باید حداقل به چهار یا پنج پست قدیمی وبلاگ و یا به سایت های دیگر لینک شده باشد. (لینک سازی داخلی و خارجی)

تکرار بیش از حد کلمه کلیدی

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند در محتواهای شما باعث شود که توسط گوگل پنالتی شوید بحث تکرار بیش از اندازه کلمه کلیدی است. این مورد به تنهایی می تواند وب سایت شما را اسپم کند و رتبه شما را در نتایج گوگل پایین بیاورد. به عنوان مثال، یک پست وبلاگی ۸۰۰ کلمه ای را می توان به راحتی برای دو یا سه کلمه کلیدی بهینه کرد ، اما تلاش برای قرار دادن پنج یا شش کلمه کلیدی در یک مقاله کوتاه مانند آن احتمالاً غیر طبیعی به نظر می رسد.

۳- الگوریتم تازگی محتوا (Freshness Algorithm)

در سال ۲۰۱۱ گوگل الگوریتم رتبه‌بندی را طوری تغییر داد تا محتوای تازه‌تر در بالای نتایج قرار بگیرد. به این ترتیب اگر موضوعی در یک دوره ترند یا داغ می‌شد یا یک رویدادی در حال اجرا بود کاربران راحت‌تر می‌توانستند به مطالب مربوطه دست پیدا کنند. این به‌روزرسانی بر ۳۵ درصد از جستجوها اثر گذاشت.

الگوریتم تازگی محتوا
الگوریتم تازگی محتوا

۴- الگوریتم ونیز (Venice Algorithm)

از میان الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل، الگوریتم ونیز از آن جهت که مربوط به جستجوهای محلی می‌شود بروزرسانی قابل توجهی محسوب می‌شود. در این الگوریتم که در سال ۲۰۱۲ به راه افتاد، IP یا موقعیت جغرافیایی که برای سایت تعریف شده باشد نیز در نتایج جستجوی گوگل دخیل شدند. امروزه با استفاده از سرویس گوگل مپ و الگوریتم ونیز  Venice، به عنوان مثال شما اگر به جستجوی عبارت داروخانه بپردازید ، قبل از نشان دادن هر سایتی ، یک نقشه به شما نمایش داده می شود که بر روی آن مکان جغرافیایی تمامی داروخانه های اطراف شما نمایش داده می شود.

۵- الگوریتم دزد دریایی (Pirate Algorithm)

این یکی از آن الگوریتم‌های گوگل است که کاملاً با اسمش هم‌خوانی دارد. گوگل با ایجاد این به‌روزرسانی در سال ۲۰۱۲ سعی داشت تا با کپی‌برداری از مطالب سایت‌های دیگر و به نوعی سرقت ادبی مقابله کند. به این ترتیب برای سایت‌هایی که محتوای تکراری منتشر می‌کردند رتبه منفی در نظر گرفت.

خصوصاً سایت‌هایی که در زمینه دانلود کتاب ، فیلم یا موزیک بدون کپی رایت فعالیت می‌کنند ، تحت تاثیر این الگوریتم گوگل خواهند بود. البته هنوز میزان دقت و قدرت این الگوریتم در حدی نیست که به دنبال تک تک وب سایت ‌های جدید که محتوای دزدی دارند بیفتد. با توجه به این که تعداد این وبسایت ها هم هر روز بیشتر می شود. اما برای کسانی که می‌خواهند روی وبسایت خود سرمایه‌گذاری کنند توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد ، پس توجه داشته باشید که با کپی محتوا در هر زمینه ای از سایت های دیگر ممکن است دچار پنالتی گوگل بشوید.

۶- الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm)

یکی از بخش هایی که در الگوریتم های گوگل بهبود یافته است، درک عمیق تر از درخواست اطلاعات یا همان مفهوم کوئری هاست. در گذشته زمانی که یک کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کرد ، در نتایج گوگل ابتدا لینک هایی را نشان می‌داد که این عبارت کلیدی در آن وجود داشت. در حالی که توسط الگوریتم مرغ مگس خوار این فرایند تغییر کرده است و حالا بیشتر اهمیت دارد که نتیجه جستجو به موضوع و زمینه اصلی کوئری مرتبط باشد و الزاماً نیازی نیست که این کلمه کلیدی در داخل مقاله یا محتوای یک صفحه استفاده شده باشد ؛ به همین خاطر استفاده از مترادف‌های کلمه های کلیدی بهینه تر شده و اهمیت بیشتری یافته است.

گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را در سال ۲۰۱۳ برای سرچ صوتی (voice-search) پایه‌گذاری کرد و حالا هرچه زمان می‌گذرد و دستگاه‌ها بیشتر به تایپ صوتی مجهز می‌شوند اهمیت بیشتری می‌یابد. بر همین اساس، الگوریتم مرغ مگس خوار به کل عبارت سرچ شده و مفهوم آن توجه می‌کند و نه تک‌تک کلمات. چراکه ممکن است به دلایلی چون اشتباهات تایپی و… عبارتی سرچ شود که در واقع منظور کاربر نباشد. اما گوگل به کمک این الگوریتم، می‌تواند نتایجی را ارائه دهد که با وجود اشتباه تایپی با آنچه در ذهن کاربر بوده تطابق داشته باشد. و همین درک مفهوم عبارت جست و جو شده که توسط کاربران جست و جو می شود، این الگوریتم بزرگ گوگل را به یکی از بهترین ها در این زمینه تبدیل کرده است.

اگر قصد دارید نوشته‌هایتان را برای این الگوریتم گوگل سئو و بهینه سازی کنید ، باید علاوه بر کلمه کلیدی ، از مترادف‌های آن نیز استفاده کنید. متن باید به اندازه کافی روان نوشته شده باشد و خوانایی خوبی داشته باشد. اما نگران نباشید ؛ چراکه مرغ مگس خوار کسی را به خاطر عدم رعایت این نکات جریمه نخواهد کرد. فقط با رعایت آن‌ها می‌توانید بهتر در نتایج جستجوی مرتبط با نوشته‌هایتان ظاهر شوید و در جایگاه بالاتری نسبت به سایر صفحات وب قرار بگیرید.

اهمیت محتواهای ارزشمند ، با کیفیت و اورجینال برای گوگل

از آنجایی که برای گوگل محتواهای ارزشمند ، با کیفیت و اورجینال اهمیت دارد،  بهتر است از این به بعد روی پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب یا محتوای خود بیشتر کار کنید. به این معنا که بهتر است به جای تکیه کردن روی عبارات کوتاه و کلمات کلیدی ، بر روی تولید محتوای با ارزش و کلمات کلیدی Lsi یا مترادف ها تمرکز کنید. هنوز هم در میان سایت ‌ها نوشتن کلمات غیر طبیعی و نه چندان مفهوم در عنوان ها رایج است. اما به مرور زمان با هوشمندتر شدن موتورهای جستجو تمام این سایت‌ها به مشکل خواهد خورد چرا که مفهوم و کانسپت هم در نوشته‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

دوره‌های مرتبط